Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Skulptur & konsthantverk / Skulptur 9401211



*

nr 940 1211


David Wretling

(1901-1986), Sverige


Skulptur, keramik, David Wretling (1901-1986), mor och barn, signerad, -45, höjd: 20


David Wretling, svensk skulptör född i Umeå 1901, död i Stockholm 1986.

Utrop:

500 kr

Såld:

250 kr

Sista tid för bud online:

måndag 9 februari 2015
kl 18:23:59


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
8/2 09:06:46 1      100 kr
8/2 22:58:22 2      150 kr
8/2 23:04:22 2      Vinnande bud
9/2 18:03:30 3      200 kr
9/2 18:03:30 2      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten

  • Specialauktion

  • Konstnär/Designer

David Wretling

David Wretling, svensk skulptör född i Umeå 1901, död i Stockholm 1986.

Läs mer om David Wretling
  • Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: barn barnporträtt david wretling keramik konsthantverk kvinna kvinnoporträtt kvinnor mor och barn skulptur svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 6516 Ask
    + skulptur, ”groda”, höjd: 4-15 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    12 jan kl 18:05
  • 6652 Brevkniv
    Björn Trägårdh (1908-1998), Firma Svenskt Tenn, Al..//
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    12 jan kl 18:41
  • 6059 Dalahästar
    8 st. Höjd: 10-31
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    12 jan kl 18:50
  • 6387 Dörrkläpp
    i form av en engelsk setter. Höjd: 13 cm
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    12 jan kl 19:25
  • 6317 Dörrstopp
    Hästar, ett par. Järn. Vikt: ca 2,7 kg/st. Längd: ..//
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    12 jan kl 18:44
  • 6654 Glasskulpturer
    2 st, bland annat Mats Jonasson, 8x7 cm. Höjd: 13 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    12 jan kl 20:39




Ladda ner broschyr